W Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie, Pile, Poznaniu i Katowicach zostaną wybudowane stacje tankowania wodoru. W planach jest też Wałbrzych. PKN Orlen planuje też otwarcie 100 takich punktów w Europie Środkowej do 2030 r. Na razie działa jedna stacja mobilna w stolicy Małopolski.
Stacja tankowania wodoru. Fot. AA+W/Adobe Stock
- Pięć stacji tankowania wodoru zostanie otwartych w 2025 r.
- Dwie, w Katowicach i Poznaniu już w drugiej połowie 2023 r.
- Będą zasilać wszystkie rodzaje pojazdów, od autobusów po samochody osobowe
Siedem stacji w najbliższych latach
Pięć stacji tankowania wodoru w Bielsko-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile zostanie otwartych w 2025 r. Powstaną w ramach drugiej fazy projektu „Clean cities – hydrogen mobility in Poland”. Będą obsługiwać pojazdy komunikacji publicznej, samochody osobowe, a docelowo także ciężarówki.
W drugiej połowie 2023 r. oddane do użytku będą stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach. Ich budowa jest możliwa dzięki dofinansowaniu ramach pierwszej fazy projektu „Clean cities – hydrogen mobility in Poland”. Działające przez całą dobę obiekty będą przystosowane do wszystkich pojazdów z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem – w standardzie ciśnienia 700 barów dla samochodów osobowych, jak i 350 barów dla autobusów i ciężkiego transportu. Infrastruktura umożliwi tankowanie łącznie ponad 40 autobusów.
Zapotrzebowanie na wodór
Autobusy wodorowe potrzebują 30 kg paliwa dziennie, by przejechać około 300 km. Zbiorniki o pojemności 5 kg w autach osobowych pozwalają na prawie 600-kilometrową podróż (tak jest np. w modelu Toyota Mirai). Napęd jest cichy, a spalanie wodoru wydziela jedynie wodę i parę wodną. Nie ma emisji CO2 i innych zanieczyszczeń generowanych przez pojazdy z silnikami spalinowymi.
W 2022 r. uruchomiono pilotażową mobilną stację tankowania wodoru w Krakowie. Wodór produkowany w biorafinerii w Trzebini zasila ogniwa autobusu zeroemisyjnego testowanego w krakowskiej komunikacji miejskiej. W pierwszym tygodniu pojazd tankował sześć razy i przejechał 800 km. Dostawy wyniosły niemal 750 kg wodoru.
Plany międzynarodowe
Koncern planuje do 2030 r. wydać 7,4 mld zł na inwestycje w wodór nisko- i zeroemisyjny. W tym czasie ma powstać międzynarodowa grupa hubów wodorowych oraz sieć złożona z ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo drogowego oraz kolejowego. Obiekty powstaną w Polsce, Czechach i na Słowacji. To, odpowiednio, 57, 28 i 26 stacji.
Przeczytaj także: Baltic Pipe z ostatnim pozwoleniem. Kończy się umowa z Gazpromem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.